Implanturile dentare ca alternativă la protezele dentare mobile sau fixe

Atunci când pacienții pierd unul sau mai mulți dinți, există mai multe opțiuni pentru a înlocui dinții lipsă. Pe lângă protezele dentare mobile sau fixe, implantul dentar au devenit o alternativă populară pentru a oferi pacienților un zâmbet complet și funcțional. În acest articol, vom explora avantajele implanturilor dentare față de protezele dentare și modul în care acestea pot îmbunătăți calitatea vieții pacienților.

Ce sunt implanturile dentare?

Implanturile dentare sunt dispozitive medicale care sunt plasate chirurgical în osul maxilar sau mandibular pentru a înlocui rădăcinile dentare pierdute. Acestea sunt fabricate din titan sau alte materiale compatibile cu organismul, ceea ce le permite să se integreze în osul maxilar sau mandibular. După integrare, implanturile dentare pot suporta coroane dentare, punți dentare sau proteze dentare, oferind pacienților o alternativă durabilă și estetică la dinții naturali.

De ce implanturile dentare sunt o alternativă bună la protezele dentare?

Există mai multe motive pentru care implanturile dentare pot fi o alternativă mai bună la protezele dentare mobile sau fixe.

  1. Aspect natural și estetic

Un implant dentar oferă un aspect natural și estetic, deoarece sunt proiectate să arate și să se simtă ca dinții naturali. Acestea pot fi fabricate din materiale de înaltă calitate, cum ar fi ceramică sau zirconiu, și pot fi personalizate pentru a se potrivi cu forma, dimensiunea și culoarea dinților naturali ai pacientului. De asemenea, implanturile dentare pot ajuta la menținerea structurii osoase și a țesuturilor moi, ceea ce poate îmbunătăți aspectul general al feței și a zâmbetului pacientului.

Protezele dentare mobile sau fixe pot arăta inestetic, deoarece pot fi observate prin marginile gingiilor sau pot fi făcute dintr-un material care nu arată la fel de natural ca dinții naturali. Implanturile dentare, pe de altă parte, sunt făcute dintr-un material care arată și se simte ca dinții naturali. Acestea sunt integrate în osul maxilarului sau mandibulei, oferind o estetică naturală.

  1. Confort și stabilitate

Implanturile dentare oferă confort și stabilitate, deoarece sunt ancorate direct în osul maxilar sau mandibular. Aceasta înseamnă că pacienții pot mânca, bea și vorbi cu încredere, fără teama că protezele dentare se vor mișca sau că vor cădea. De asemenea, implanturile dentare nu necesită adezivi sau alte substanțe de fixare, ceea ce poate îmbunătăți confortul și igiena orală a pacientului.

Protezele dentare pot fi incomode, iar unele persoane nu le pot tolera din cauza senzației de “umplutură” sau a senzației de presiune pe gingii. Implanturile dentare, pe de altă parte, sunt integrate în osul maxilarului sau mandibulei, ceea ce le face să se simtă ca dinții naturali. Acestea nu se mișcă sau nu cad din gură, oferind o senzație mai naturală și mai confortabilă.

  1. Durabilitate și longevitate

Implanturile dentare sunt durabile și au o longevitate ridicată. Acestea pot dura între 10 și 20 de ani sau mai mult, dacă sunt întreținute corespunzător.  

Protezele dentare mobile sau fixe trebuie înlocuite la fiecare câțiva ani, deoarece uzura și ruperea sunt probleme comune. Implanturile dentare, pe de altă parte, sunt concepute să dureze o viață întreagă. Acestea sunt făcute din materiale durabile, cum ar fi titanul și ceramica, care sunt rezistente la uzură și coroziune.

Implanturile dentare previn deteriorarea osului maxilarului sau mandibulei Atunci când un dinte este pierdut, osul maxilarului sau mandibulei care susținea dintele începe să se degradeze. Acest lucru poate duce la slăbirea osului și la pierderea altor dinți. Implanturile dentare sunt integrate în osul maxilarului sau mandibulei, stimulând creșterea osoasă și prevenind deteriorarea osului.

După cum am discutat, implanturile dentare pot fi o opțiune excelentă pentru persoanele care își doresc un zâmbet nou și strălucitor. În comparație cu protezele dentare mobile sau fixe, implanturile dentare oferă avantaje semnificative în ceea ce privește stabilitatea, confortul și aspectul natural. Deși implanturile dentare necesită o investiție inițială mai mare, costul poate fi justificat pe termen lung datorită avantajelor oferite.

Îngrijirea și întreținerea implanturilor dentare pe termen lung sunt foarte importante pentru menținerea sănătății orale. Iată câteva sfaturi utile:

  1. Îngrijirea orală regulată

Îngrijirea orală regulată este esențială pentru menținerea sănătății implanturilor dentare și a dinților naturali. Este important să vă periați dinții de cel puțin două ori pe zi și să folosiți ața dentară sau alte produse pentru curățarea spațiilor interdentare. De asemenea, se recomandă utilizarea unei soluții de gură antimicrobiană pentru a ajuta la menținerea sănătății gingiilor.

  1. Vizitele regulate la dentist

Vizitele regulate la dentist sunt esențiale pentru menținerea sănătății orale și pentru verificarea implanturilor dentare. În timpul vizitelor regulate la dentist, medicul dumneavoastră va verifica starea implanturilor dentare și va face orice ajustări necesare.

  1. Evitați alimentele dure

Evitați alimentele dure care ar putea afecta implanturile dentare și le-ar putea deteriora. În general, se recomandă evitarea alimentelor dure, cum ar fi gheața, nucile și bomboanele tari.

  1. Evitați obiceiurile nesănătoase

Evitați obiceiurile nesănătoase, cum ar fi fumatul și consumul de alcool în exces. Aceste obiceiuri pot afecta sănătatea implanturilor dentare și pot provoca probleme la nivelul gingiilor.

  1. Protejați implanturile dentare

Pentru a proteja implanturile dentare, este important să purtați protecția adecvată în timpul sporturilor sau altor activități care ar putea provoca leziuni orale. De asemenea, este important să evitați obiceiurile nesănătoase, cum ar fi mestecatul de unghii sau ținerea unor obiecte dure între dinți.

În concluzie, implanturile dentare pot fi o alternativă excelentă la protezele dentare mobile sau fixe, oferind o serie de avantaje semnificative. Este important să acordați o atenție deosebită îngrijirii și întreținerii lor pe termen lung pentru a menține sănătatea orala

Dacă sunteți în căutarea unui cabinet stomatologic în sectorul 5 din București, Cabinetul stomatologic CRIS SMILE Studio este alegerea perfectă pentru a vă recăpăta zâmbetul luminos și sănătos. Cu o experiență de 15 ani în servicii stomatologice de calitate, cabinetul nostru este mândru să servească zonele Sebastian, Magurele, Bragadiru, Calea Rahovei, 13 Septembrie, Petre Ispirescu și multe altele.

Cabinetul nostru oferă o gamă largă de servicii dentare, inclusiv cele de implanturi dentare, care au devenit o alternativă populară la protezele dentare mobile sau fixe. Înlocuirea dinților pierduți cu implanturi dentare poate îmbunătăți calitatea vieții pacienților prin oferirea unui aspect natural și estetic, confort și stabilitate și durabilitate și longevitate.

În plus, vrem să menționăm că echipa noastră de experți stomatologi este formată din profesioniști cu experiență, care se bazează pe cele mai noi tehnologii și materiale pentru a oferi tratamente dentare de înaltă calitate. CRIS SMILE Studio are o colaborare strânsă cu Universitatea de Medicină și Farmacie Carol Davila din București, care asigură îmbunătățirea continuă a serviciilor și practicilor noastre stomatologice.

Dacă sunteți interesat de implanturile dentare sau de oricare altă problemă dentară, nu ezitați să ne contactați la numărul de telefon afișat mai jos sau pe site-ul nostru sau să ne vizitați la sediul nostru din sectorul 5 al Bucureștiului. Echipa noastră de experți în servicii stomatologice va fi bucuroasă să vă ofere cea mai bună îngrijire și tratament pentru a vă ajuta să vă mențineți un zâmbet sănătos și strălucitor pe termen lung.

mailto:office@cris-smile.ro

021.9177

0723.918.404

Str. Malcoci, nr.2, Bl. 36, sc.B, parter, Ap.59, Sector 5, Bucuresti